Procedury pozwu zbiorowego i sama jego opcja mogą być niezrozumiałe przez osoby niezajmujące się prawem. Jednak dzięki coraz większej popularności oraz prowadzeniu przez kancelarię wiele klientów zaczyna korzystać z tej formy dochodzenia roszczeń. By to uczynić, warto wybrać sprawdzone i doświadczone placówki prawne, które nie tylko odpowiedzą na pytania, ale również będą prowadzić przez cały proces.
Pozew zbiorowy – czym jest?
Pozwem zbiorowym nazywane są roszczenia jednego rodzaju (oparte na tej samej podstawie), które są kierowane przez minimum 10 osób do jednego pozwanego. Taki proces jest przeznaczony dla konsumentów i ich ochrony praw, przedsiębiorców z tytułu czynów niedozwolonych (np. nieuczciwej konkurencji), a także spraw, które dotyczą przedmiotów niebezpiecznych. Przykładem aktualnie na czasie jest kolejny pozew ws. Amber Gold prowadzony przez GKR Legal.
Procedury pozwu zbiorowego – jak wyglądają?
Przystąpienie do sprawy dotyczącej Ambergold z kancelarią GKR Legal jest określone konkretną procedurą. Zaczyna się ona od wypełnienia formularza, przesłania skanu dokumentów i bezpłatną ich weryfikacją. Następnie spełnienie kryteriów owocuje podpisaniem umowy o świadczeniu usług prawnych, przesłaniem oryginałów, oraz zapłaceniem opłaty administracyjnej. Kolejnym punktem jest wezwanie Skarbu Państwa do zapłaty, które uruchamia procedurę naliczania odsetek, a także przekazanie informacji o dacie wniesienia pozwu. Wówczas uiszczana jest kwota wynagrodzenia zasadniczego kancelarii i części kosztów (proporcjonalnie na każdych członków grupy) oraz jako ostatni punkt wniesienie pozwu.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Kancelaria GKR Legal.
Fot. Shutterstock