Umowa o świadczenie usług może być zawierana pomiędzy przedsiębiorcami lub przedsiębiorcą a osobą fizyczną. Należy ona do umów nienazwanych, które nie są wymienione z nazwy w kodeksie cywilnym. Oznacza to, że strony umowy o świadczenie usług sporządzają ją zgodnie z zasadą swobody umów. Co to oznacza i czym umowa o świadczenie usług różni się od umowy o dzieło?
Najważniejsze elementy umowy o świadczenie umów
W umowie o świadczenie umów nie może zabraknąć informacji o:
- stronach umowy
- miejscu i dacie zawarcia umowy
- przedmiocie umowy
- obowiązkach zleceniobiorcy i zleceniodawcy
- terminie wykonania umowy
- odpowiedzialności za niewywiązanie się obu stron z warunków umowy
- sądzie, który będzie rozstrzygał ewentualne spory
- wysokości wynagrodzenia
- sposobie i terminie płatności
- inne postanowienia (np. dotyczące praw autorskich)
Chociaż umowa o świadczenie usług może mieć formą ustną, co do zasady warto sporządzać ją w formie pisemnej. Od 2016 roku można również zawierać umowę w formie dokumentowej – po ustnym zawarciu umowę najważniejsze jej warunki potwierdza się w treści e-maila lub SMS-owo.
Czym umowa o świadczenie usług różni się od umowy o dzieło?
Umowa o świadczenie usług różni się od umowy o dzieło przede wszystkim w zakresie obowiązków zleceniobiorcy. W pierwszym przypadku zobowiązany jest on do wykonywania powierzonych zadań z należytą starannością, z kolei umowa o dzieło zobowiązuje zleceniobiorcę do osiągnięcia założonego celu.
Zasada swobody zawierania umów pozostawia swobodę do kształtowania treści umowy z uwzględnieniem przepisów prawa – kodeksu cywilnego i Konstytucji RP. Aby jednak w pełni chronić swoje prawa, o przygotowanie umowy o świadczenie usług poprosić prawnika. Warto także rozważyć skorzystanie z usługi kompleksowej obsługi prawnej firm – długofalowa współpraca z kancelarią pozwoli rozwiązać wiele problemów natury prawnej, z którymi przedsiębiorcy często borykają się bez żadnego wsparcia.
Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Prawną Temida.
Fot. Shutterstock.