Transport pneumatyczny jest jednym z rodzajów transportu, jakie wykorzystuje się w procesach produkcyjnych. Zarówno podciśnieniowy, jak i nadciśnieniowy transport znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie transport grawitacyjny oraz mechaniczny nie zdają egzaminu. Najczęściej ten rodzaj transportu służy do przerzutu ziaren. Czym charakteryzuje się transport pneumatyczny, jakie są jego zalety i wady?
Transport pneumatyczny podciśnieniowy
Transport pneumatyczny dzielimy na dwa rodzaje. Podciśnieniowy transport pneumatyczny jest tym rodzajem przerzutu produktów sypkich, w których kompresor bądź inne źródło podciśnienia znajduje się na końcu systemu. Oznacza to, że ziarna lub inny materiał jest zasysany. Największą zaletą transportu pneumatycznego podciśnieniowego jest możliwość pobierania materiału do transportu z kilku źródeł – np. zboża z kilku big bagów. Znaczącym jest też brak emisji pyłów. Z jednej strony właściwości transportu podciśnienia ograniczają ryzyko wydostania się pyłów poza układ, z drugiej zaś nawet gdy dochodzi do rozszczelnienia, pył zostaje zassany i trafia do filtrów, znajdujących się na końcu układu.
Podciśnieniowy transport pneumatyczny wiąże się jednak również z pewnymi ograniczeniami – stosowany może być wyłącznie na niewielkich odległościach.
Nadciśnieniowy transport pneumatyczny
Nadciśnieniowy transport pneumatyczny wymaga zastosowania kompresora na początku układu. I w tym przypadku nośnikiem jest powietrze, które jednak nie jest zasysane, a wypychane wraz z produktem, który jest transportowany. Przepychanie materiału wraz z powietrzem zwiększa niestety ryzyko pylenia – filtr zamontowany na końcu układu nie pobierze wszystkich cząsteczek pyły. Jednak nadciśnieniowy transport pneumatyczny pozwala przerzucać produkty sypkie na dalszych odległościach. Niestety jego ograniczeniem jest możliwość pobierania produktów z jednego punktu.
Czym jest charakteryzuje się transport pneumatyczny?
W transporcie pneumatycznym często stosuje się przesiewacze kontrolne, które można zainstalować na dowolnym odcinku układu. Chociaż nie są one niezbędne i można je pominąć, zdecydowana większość firm decyduje się na ich wykorzystanie. Przesiewacze kontrole po raz wtóry separują od produktów zbędne cząsteczki, które albo zostały pominięte w pierwszym procesie przesiewania, albo przedostały się później, np. w trakcie transportu.
Transport pneumatyczny jest wydajnym i stosunkowo tanim rozwiązaniem, po jaki sięga przede wszystkim branża spożywcza.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą GKM Siebtechnik.
Fot. Shutterstock.