W pracy pojawiają się nowi pracownicy? Dotychczasowym członkom zespołu kończy się ważność szkolenia BHP? Pora zorganizować szkolenie BHP – ale jak takie szkolenie powinno przebiegać? Dziś sprawdzamy, jak wygląda wstępne i okresowe szkolenie BHP.
Szkolenie wstępne BHP krok po kroku
Wszyscy nowi pracownicy muszą przejść przez wstępne szkolenia BHP. Wrocław, Warszawa czy Gdańsk – w każdym mieście bez problemu znajdziesz specjalistę, który zorganizuje dla Ciebie takie szkolenie. Wstępne szkolenie dzieli się na 2 części:
- Instruktaż ogólny – ogólne przepisy BHP, zapoznanie z Kodeksem pracy, regulaminem firmy i zasadami pierwszej pomocy. Ta część trwa ok. 2 godziny i muszą ją przejść nowi pracownicy i praktykanci.
- Szkolenie środowiskowe – zasady bezpiecznej pracy na wybranym stanowisku. Pracownik poznaje stanowisko pracy, sprzęt, z którego będzie korzystał, zagrożenia, z jakimi wiąże się praca i sposoby ochrony. Czas trwania tej części szkolenia zależy od zajmowanego stanowiska.
Jak przebiega szkolenie okresowe BHP?
Okresowe szkolenie BHP może zostać zorganizowane w formie kursu, seminarium albo samokształcenia kierowanego. W przypadku stanowisk robotniczych należy zapewnić pracownikom instruktaż pracy i wykład. Szkolenie okresowe jest swego rodzaju powtórką szkolenia wstępnego i obejmuje okresowe odświeżenie wiedzy z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy. Szkolenie kończy się egzaminem, który sprawdza poziom przyswojenia wiedzy przez pracowników.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą szkoleniową H&S Solutions.
Fot. Shutterstock.