Polskie prawo przewiduje przedawnienie się każdego rodzaju roszczeń majątkowych. Jednak w zależności od sytuacji okres przedawnienia się roszczeń różnić się może nawet o kilkanaście lat. W jakiej sytuacji znajdują się osoby poszkodowane w aferze Amber Gold? Kiedy ich roszczenia ulegają przedawnieniu?
Przedawnienie roszczeń ws. Amber Gold – do kiedy poszkodowani mogą składać pozew?
W pierwszej kolejności trzeba zaznaczyć, że roszczenia osób poszkodowanych w aferze Amber Gold kierowane są w stronę organów państwowych, a nie firmy Amber Gold. Firma ta ogłosiła upadłość, a syndyk rozdysponował majątek upadającej spółki zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Jednak w związku z wykazanym zaniechaniem Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz oraz Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, osoby które inwestowały pieniądze od marca 2011 do sierpnia 2012 roku mogą liczyć na odszkodowanie od państwa. Poszkodowanym, którzy złożyli pierwszy pozew zbiorowy, zostało przyznanych ponad 20 mln złotych, które po uprawomocnieniu się wyroku, zostaną wypłacone ze Skarbu Państwa.
Roszczenia osób, które nie przyłączyły się do pierwszego pozwu zbiorowego, przedawniły się w styczniu 2020 roku, czyli 10 lat po wystąpieniu szkody. Jednak prokurator Barbarze K. zostały postawione zarzuty karne – jeśli sąd orzeknie, że zaniechanie obowiązków i przekroczenie uprawnień nosiły znamiona przestępstwa, roszczenia poszkodowanych ws. Amber Gold przedawnią się dopiero po 20 latach.
Osoby, które wpłacały pieniądze nie wcześniej w marcu 2011 roku lub później w dalszym ciągu mogą dołączyć do pozwu zbiorowego Amber Gold – w przypadku wygranej uzyskają odszkodowanie ze Skarbu Państwa.
Artykuł powstał przy współpracy z Kancelarią GKR Legal.
Fot. Shutterstock.